Forum www.strefa11.int.pl Strona Główna

Test telefonu Siemens SX1

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.strefa11.int.pl Strona Główna -> GSM
Autor Wiadomość
Pivot
Administrator
Administrator



Dołączył: 24 Lut 2006
Posty: 267
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Z przyczajki ;]

PostWysłany: Pią 21:53, 15 Gru 2006    Temat postu: Test telefonu Siemens SX1

[link widoczny dla zalogowanych]

Przyzwoite wymiary (109 x 56 x 19 mm), waga (116 g) oraz sam kształt powodują, że telefon dobrze leży w dłoni. Ciekawy design może się podobać – mi osobiście bardzo przypadł do gustu. SX1 wykonany jest z wysokiej klasy materiałów, wszystkie części idealnie są dopasowane. Nie ma tu mowy aby coś się ruszało czy skrzypiało. Z pewnością najbardziej dyskusyjnym elementem jest wspomniana na wstępie klawiatura. Klawisze rozmieszczone są w dwóch rzędach, po obu stronach wyświetlacza. Tą metodą producent zaoszczędził trochę miejsca, by w efekcie finalnym otrzymać jeden z najmniejszych obecnie symbianowych telefonów dostępnych w sprzedaży. Spowodowało to przy okazji, mnóstwo spekulacji na temat wygody takiego rozwiązania. Faktycznie początkowo trzeba się sporo natrudzić aby przyzwyczaić się do nowego układu klawiszy. Po kilku dniach napisanie wiadomości tekstowej nie sprawia już większego problemu. Na prawym boku telefonu znajdziemy dwa dodatkowe przyciski: jeden służy do uruchamiania kamery a drugi dyktafonu. Centralnie umieszczony joystick choć ładnie wygląda to do najwygodniejszych nie należy – jest trochę śliski i twardy co po dłuższym manewrowaniu może powodować ból kciuka.

W zestawie z telefonem otrzymujemy baterię, płytę CD z oprogramowaniem, lekką ładowarkę sieciową, stereofoniczne słuchawki oraz instrukcje obsługi, gwarancje i ulotki informacyjne. Niektóre zestawy są dodatkowo wyposażone w kabel USB do połączenia telefonu z komputerem. Testowy telefon w zestawie nie posiadał karty pamięci MMC, jednak w ramach testu zainstalowałem 128 MB dodatkowej pamięci by w pełni wykorzystać możliwości tego aparatu. Telefon pracuje na systemie operacyjnym Symbian 6.1 z interfejsem użytkownika Series 60. Zaletą takiego rozwiązania jest m.in. to, iż większość aplikacji z Nokii 3650 lub 7650 będzie działać poprawnie również na Siemensie. SX1 posiadał firmware w wersji 07 z obsługą języka polskiego. Miło, że producent na swojej witrynie internetowej udostępnia pliki z aktualizacją oprogramowania. Tak więc każdy może dokonać update’u bez ryzyka utraty gwarancji. Na potrzeby użytkownika przeznaczono jedynie 4 MB pamięci. Jeśli więc planujemy słuchać utworów MP3, robić zdjęcia, czy instalować nowe gry i programy nieodzowne staje się dokupienie karty pamięci o stosownej pojemności.

Spory wyświetlacz o rozdzielczości 176 x 220 pikseli wyświetla ponad 65 tysięcy barw. Muszę przyznać, że jakość wyświetlanego obrazu jest w zupełności wystarczająca, jednak w porównaniu z telefonem Nokia 6600 nie jest już tak dobrze. Choć odwzorowanie barw jest dobre to niestety nie mamy możliwości regulacji jasności – możemy zmienić tylko kontrast. Sam układ menu niczym nie różni się od innych telefonów bazujących na Series 60, dlatego jeśli ktoś korzystał już z telefonów Nokia 7650, 3650 lub 6600 również w SX1 szybko się „odnajdzie”. Wszelkie ikonki można dowolnie przenosić jak również tworzyć nowe foldery menu.

SX1 to oczywiście w pełni funkcjonalny telefon komórkowy – jakość rozmów jest bardzo dobra a dźwięk dobrze słyszalny. Popularne wiadomości SMS także większego komentarza nie wymagają, więc przejdźmy do omówienia pozostałych funkcji. Wiadomości multimedialne MMS tworzy się w intuicyjny sposób a każda z nich może zawierać oprócz tekstu obrazek, dźwięk, notatkę z dyktafonu bądź klip video. Użytkownicy korzystający często z poczty elektronicznej mogą ją odbierać i wysyłać przy pomocy wbudowanego klienta e-mail (POP3, IMAP4 i SMTP), którego wcześniej trzeba jedynie skonfigurować. W menu Organizer znajduje się przejrzysty kalendarz z widokiem w trybie dziennym, tygodniowym lub miesięcznym. Poza tym znajdziemy tam Zadania, Today – aplikacja, która wyświetla wszystkie zadania jakie na dany dzień są przewidziane, Notatki, Kalkulator, Dyktafon, Przelicznik wielkości oraz Synchronizacja – opcja zezwalająca synchronizować zdalnie przez Internet /WAP kalendarz i kontakty.

Siemens SX1 to pierwszy model tej firmy, który posiada wbudowane Radio FM. Aby móc z niego skorzystać należy najpierw podpiąć zestaw słuchawkowy, który spełnia również funkcje anteny. Radia można słuchać nie tylko poprzez słuchawki ale również przez wbudowany głośniczek. Z odbiorem stacji radiowych nie było żadnych problemów a sześć ulubionych częstotliwości można zapamiętać przyporządkowując je odpowiednim przyciskom numerycznym. Dysponując kartą pamięci można pokusić się również o wgranie plików MP3 – odsłuchiwanie ich na telefonie czy to przy pomocy słuchawek czy bezpośrednio na głośniku może sprawić wiele przyjemności. Dźwięk stereofoniczny jest bowiem bardzo dobrej jakości. Nawet zwykłe dzwonki polifoniczne brzmią całkiem nieźle dzięki technologii Natural Loud Speaker, jak określa producent. Standardowy odtwarzacz MP3 jaki znajdziemy w telefonie posiada tylko podstawowe funkcje – brak np. playlisty, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby zainstalować sobie inny odtwarzacz jakich w Internecie nie brakuje.

Na potrzeby rozrywki w telefonie standardowo zainstalowane są trzy gry: Sitris, Typegun oraz Mozzies. Pierwsza z gier to kolejny klon znanego Tetrisa. Typegun to w zasadzie aplikacja ucząca obsługi klawiatury SX1: na ekranie wyświetlane są litery i cyfry, które musimy sprawnie wystukiwać na klawiaturze – tak więc gra może nieco pomóc w opanowaniu nietypowego układu klawiatury. Mi najbardziej spodobała się gra Mozzies – zresztą chyba nie bez powodu, skoro w 2003 roku właśnie ta gra została okrzyknięta najlepszą grą komórkową. Ujęcie z wbudowanego aparatu cyfrowego stanowi tło na którym latają sobie frywolnie komary, które musimy zestrzelić. A skoro już mowa o kamerze to muszę przyznać, że jakość zdjęć jakie wykonuje jest całkiem niezła. Maksymalna wielkość to 640 x 480 pikseli ale użytkownik może wybierać pomiędzy wielkością miniaturową, standardową i pełnoekranową. Czterokrotny cyfrowy zoom zalecam jedynie stosować do fotek, które zamierzamy przesłać w MMS-ie – na komputerze takie zdjęcia wyglądają już gorzej. Na robieniu zdjęć nie koniec, SX1 umożliwia bowiem rejestrację sekwencji video. Filmy są zachowywane w standardzie 3GP i posiadają rozdzielczość 176 x 144 pikseli. Po przesłaniu na komputer mogą być odtwarzane za pomocą programu Quick Time Player. Aby w wygodny sposób zarządzać plikami i folderami, producent zaimplementował menadżera plików. Można więc tworzyć nowe foldery, zmieniać ich nazwy, kopiować, wklejać, kasować i przenosić pliki oraz wysyłać je przez łącza Bluetooth, IrDa lub MMS. Pliki można sortować na kilka sposobów: według nazwy, daty, typu lub rozmiaru. W Menadżerze plików sprawdzimy też status pamięci.

Z innych funkcji jakie znajdziemy w SX1 wymienić należy budzik, zegar światowy, alarm wibracyjny, zestaw głośnomówiący oraz predefiniowane profile. Oczywiście lista możliwości może być poszerzona o setki kolejnych pozycji dzięki instalacji nowych programów i gier jakie dostępne są dla systemu Symbian OS czy na platformę Java. Telefon posiada także przeglądarkę WAP standardu 2.0 z obsługą xHTML. Transmisja danych możliwa jest dzięki pakietowej transmisji danych GPRS class 10. Przeglądarka działała stabilnie i w poprawny sposób wyświetlała wszystkie informacje. Również pobieranie gier java czy dzwonków polifonicznych z mobilnego Internetu nie stanowiło najmniejszego problemu nawet łącząc się poprzez APN przeznaczony dla WAP. Szkoda tylko, że nie ma możliwości szybkiego przewijania stron np. za pomocą bocznych klawiszy – długotrwałe manewrowanie śliskim joystickiem do najwygodniejszych nie należy. Łączność z komputerem uzyskać można poprzez moduł Bluetooth, IrDa lub połączenie kablowe USB – z wszystkim Siemens radzi sobie całkiem dobrze.

Pakiet Siemens Data Suite dostarczony na załączonej płycie CD wymaga w zasadzie oddzielnego komentarza. Całe oprogramowanie podzielono na dziesięć kategorii – wymienię w skrócie tylko ważniejsze funkcje jakie oferuje użytkownikowi ten pakiet. Komunikator umożliwia tworzenie i edytowanie wiadomości SMS, EMS oraz MMS. To bardzo przydatne i funkcjonalne narzędzie dzięki, któremu w szybki i wygodny sposób zarządzamy wiadomościami. Kolejne opcje odpowiedzialne są za tworzenie kopii zapasowej pamięci telefonu jak również synchronizacji danych z programem Microsoft Outlook. W podobny sposób można przesyłać zdjęcia z telefonu na komputer dzięki opcji Kopiowanie obrazków oraz plików MP3 z komputera do pamięci telefonu (opcja Załaduj MP3). Photosuite to ciekawy edytor obrazków składowanych zarówno w pamięci telefonu jak i komputera. Przykładowo można wybrać dowolne zdjęcie z dysku komputera aby następnie poddać je stosownej obróbce i wysłać do telefonu jako tapetę. Dzięki Siemens Data Suite instalujemy pliki .SIS na telefonie a także dokonujemy konfiguracji do współpracy telefonu z komputerem jako modemu GPRS.

Na koniec wspomnę jeszcze o baterii litowo-jonowej jaką zainstalowano w terminalu. Niestety pomimo stosunkowo dużej pojemności wynoszącej 1000 mAh obiecywany czas czuwania 200 godzin jest znacznie zawyżony. W praktyce telefon trzeba ładować co 14-16 godzin - nie jest dobrym wynikiem. Pomimo tych wad Siemens SX1 to bardzo ciekawa propozycja zwłaszcza dla osób lubiących wyróżniać się z tłumu. Ciekawa stylistyka i mnogość funkcji stawiają ten aparat w ścisłej czołówce. Osoby które zdecydują się na jego zakup z pewnością będą zadowolone, jeśli tylko nauczą się obsługiwać tą nietypową klawiaturę.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.strefa11.int.pl Strona Główna -> GSM Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Regulamin