Forum www.strefa11.int.pl Strona Główna

Test telefonu Nokia 6600

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.strefa11.int.pl Strona Główna -> GSM
Autor Wiadomość
Pivot
Administrator
Administrator



Dołączył: 24 Lut 2006
Posty: 267
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Z przyczajki ;]

PostWysłany: Nie 14:20, 17 Gru 2006    Temat postu: Test telefonu Nokia 6600

Na zewnątrz

Telefon zapakowany był w zgrabne pudełko w którym znalazłem również 32 MB kartę MMC rozszerzającą pamięć telefonu, baterię BL-5C, ładowarkę sieciową, płytę CD-ROM z stosownym oprogramowaniem, 160-stronicową instrukcję obsługi oraz kartę gwarancyjną. Pierwszy kontakt z telefonem był bardzo pozytywny – 6600 wykonany jest z dobrej jakości plastiku, a jego obudowa jest zwarta i nie skrzypi. Również wymiary 108×58×23 mm i waga 125 g są zupełnie znośne. Stonowane barwy testowego egzemplarza określone mianem light grey, także powinny przypaść do gustu osobom ubierającym się zwykle w oficjalnym stylu. Po zamontowaniu karty SIM oraz MMC i włączeniu urządzenia widzimy ogromny ekran o rozdzielczości 176 x 208 pikseli wykonany w technologii TFT, który wyświetla 16 bitową paletę 65,536 kolorów. Jakość ekranu jest naprawdę wspaniała i tak naprawdę nikomu nie potrzebne są jeszcze lepsze parametry. Oczywiście jego podświetlenie możemy dowolnie regulować po wejściu w odpowiednią opcję. Z tyłu urządzenia widoczny jest obiektyw kamery, który chroniony jest przed porysowaniem jedynie małym wypustem umieszczonym na klapce baterii. Do nawigacji po menu służy 5-kierunkowy mini joystick podobny nieco do tego w modelu 7650. Sama klawiatura podświetlona jest na niebiesko i choć mała to całkiem wygodna w użyciu. Nawet w największych ciemnościach nie było problemu z znalezieniem odpowiedniego przycisku. Klawisze mają lekki wyczuwalny skok i działają precyzyjnie. Dłuższe przytrzymanie klawisza menu pozwala użytkownikowi przełączać się pomiędzy aktywnymi aplikacjami a także zamykać aplikacje z których już nie korzystamy.
[link widoczny dla zalogowanych]
System/menu

Telefon pracuje pod kontrolą najnowszego systemu operacyjnego Symbian 7.0s (modele wcześniejsze 6.1) a także odświeżonego interfejsu użytkownika Series 60 w wersji 2.0. Sercem urządzenia jest wydajny 32-bitowy procesor ARM-9 taktowany zegarem 104 MHz. Zastosowanie wersji 2.0 systemu Series 60 umożliwia definiowanie własnego wyglądu wszystkich elementów interfejsu. Dany temat składa się z kilku elementów – od tapet poprzez palety kolorów, rodzaj wygaszacza, pakiety dzwonków, na ikonach menu skończywszy. Jeśli ktoś nie ma czasu lub cierpliwości na tworzenie własnych zestawów, w każdej chwili może pobrać z internetu gotowe schematy a także wymieniać je między innymi użytkownikami 6600 przesyłając je chociażby MMS-em lub e-mailem. Menu telefonu wzorem poprzednika, składa się z siatki bądź listy kolorowych ikonek, które można dowolnie sortować i zmieniać ich kolejność. Polskojęzyczne oprogramowanie w wersji 3.42.1 z 16.10.2003 r. nie sprawiało kłopotów choć dało się odczuć, że poruszanie się po menu jest trochę wolne. Telefon podczas czternastodniowego testu tylko raz się zawiesił - po kilkunastu sekundach wszystko wróciło do normy.
Wiadomości
[link widoczny dla zalogowanych]
Folder Wiadomości to zbiór funkcji komunikacyjnych z jakich często będą korzystali użytkownicy nowej Nokii. Mamy tu więc popularne SMS-y, wiadomości multimedialne MMS oraz klienta poczty e-mail (SMTP, POP3 oraz IMAP4). Dzięki dołączonemu oprogramowaniu Quickword możemy odczytywać także dokumenty Word-a załączone w poczcie elektronicznej. Szybkie wpisywanie treści ułatwia polski słownik T9. Kto nie jest przyzwyczajony do korzystania z T9 w każdej chwili może go wyłączyć. Pisząc SMS-a na górze ekranu widzimy licznik ilości wpisanych symboli natomiast redagując wiadomość multimedialną mamy licznik kilobajtów. Należy pamiętać, że maksymalna wielkość wiadomości MMS wysłanej przez Nokię nie może przekroczyć 100 kB. Do MMS-a można dołączyć zdjęcia, pliki audio i wideo. Jeśli takich nie mamy zapisanych w pamięci to także żaden problem, bowiem szybkie utworzenie notatki głosowej czy nagranie filmiku przebiega sprawnie i intuicyjnie. Niestety dołączony pakiet PC Suite nie pozwala na wysyłanie SMS-ów z poziomu komputera, co mogłoby znacznie usprawnić prace biznesmena. W trakcie pisania tego tekstu nie mogłem też sprawdzić działania MMS-ów i przeglądarki WAP - z wyjaśnień polskiej Nokii wynika, że Nokia 6600 wykorzystuje protokół TCP/IP do transmisji m.in. MMS. PlusGSM prowadził jedynie próby, ponieważ komercyjnie TCP/IP nie jest jeszcze uruchomione. Kwestia ta dotyczyła wszystkich operatorów ale według zapewnień z końcem grudnia wszystko powinno już działać normalnie, jak tylko polscy operatorzy wprowadzą uaktualnienie do swoich platform. Co ciekawe - minęło kilkanaście dni od wprowadzenia modelu 6600 do promocji u jednego z operatorów, ale mimo to ani na stronie internetowej, ani w Biurze Obsługi Klienta nie mogłem dowiedzieć się jak należy telefon skonfigurować chociażby do MMS-ów bo takimi ustawieniami pracownicy sieci jeszcze nie dysponowali. Owszem usłyszałem propozycję konsultanta aby skorzystać z analogicznych ustawień jak dla modelu Nokia 6610 – zostawię to bez komentarza :-) Raporty dostarczenia wiadomości wyświetlają się krótką chwilą na głównym ekranie a następnie są archiwizowane w specjalnym folderze menu Wiadomości.
Internet/Transmisja danych

Nowa Nokia posiada wbudowaną przeglądarkę XHTML, udostępniającą multimedialne treści dla telefonów komórkowych. Dzięki niej można przeglądać nie tylko witryny WAP ale również zwykłe strony internetowe. Niestety wypełniając formularze na WAP-owych stronach dało się zauważyć zwolnienie - telefon jakby nie nadązał z wprowadzaniem tekstu i czasem kończyło sie "wyrzuceniem" z przeglądarki i rozerwaniem sesji GPRS. W telefonie zainstalowano też przeglądarkę Opera przygotowaną specjalnie dla Symbiana. Jak wspomniałem wcześniej przeglądanie WAP-u było niestety niemożliwe przez profil APN zarezerwowany dla WAP a jedynie działała na ustawieniach APN służących do połączenia z Internetem. Sama transmisja danych może odbywać się za pomocą standardów HSCSD i GPRS a lokalnie przy użyciu łącza Bluetooth lub IrDa. Dwukierunkowa komunikacja przez Bluetooth jak i podczerwień nie stanowiła najmniejszego problemu, zarówno z telefonem SonyEricsson T610 jak również z komputerem. Szkoda, że producent nie zaimplementował w terminalu technologii EDGE, która stanowi rozwinięcie technologii GPRS a przesył danych może dochodzić aż do 384 kilobitów/sekundę – oczywiście operator musi świadczyć tą usługę. Dzięki 6600 możliwy staje się także dostęp do serwerów firmowych poprzez publiczną sieć Internet o bezpieczeństwie transmisji podwyższonym dzięki SSL. Z kolei aplikacja portfela elektronicznego ma zapewnić, niezawodność i wygodę realizacji płatności on-line i przechowywania zaszyfrowanych informacji osobistych. Warto wspomnieć, że Nokia 6600 wspiera technologię Multiple PDP contexts, która pozwala na obsługę kilku połączeń internetowych jednocześnie. Dzięki temu rozwiązaniu, użytkownik może przeglądać np. strony internetowe i pobierać wiadomość MMS, nawet jeśli wymaga to korzystania z różnych punktów dostępu. Klienci biznesowi być może zechcą łączyć się z serwisami informacyjnymi CNN i Financial Times – dla nich zainstalowano dwie aplikacje z aktualizacją treści przez internet.
Kamera/Aplikacje

Najnowsze telefony ciągle budzą największe emocje jeśli chodzi o możliwość robienia zdjęć czy nagrywania krótkich sekwencji wideo. Za sprawą nowej Nokii obie funkcje są dostępne. Mało tego – jeśli komuś nie wystarcza standardowy rejestrator wideo (film 10-sekundowy z dźwiękiem), może zainstalować aplikację, dzięki której długość nagrania uzależniona jest jedynie od wolnej pamięci w telefonie. Jak wiadomo wewnętrzna pamięć „dyskowa” urządzenia ma 6 MB a standardowa karta MMC dodaje nam 32 MB do dyspozycji. Można oczywiście dokupić kartę np. 128 MB – wtedy naprawdę uzyskamy sporą ilość miejsca na pliki video, audio czy inne. Kamera może nagrywać filmy w dwóch rozdzielczościach QCIF (176x144) lub subQCIF (128x96). Filmy zapisywane są w standardowym formacie MPEG-4, natomiast do ich odtwarzania wykorzystujemy RealOne Player, który dodatkowo umożliwia odtwarzanie plików strumieniowych w formacie RealAudio i RealVideo. Na karcie pamięci zapisanych jest kilka plików wideo z krótkimi prezentacjami 6600 oraz z reklamą BMW X3. Jakość dźwięku odtwarzanych filmików jest niestety nienajlepsza – tu producent powinien zamontować zdecydowanie lepszej jakości głośniczek. Nagrane filmy można odtworzyć także na komputerze, instalując wcześniej odtwarzacz Nokia Multimedia Player z dostarczonej płyty CD. Zdjęcia wykonywane są w rozdzielczości VGA 640 x 480 pikseli, w trybach: standard, portret lub tryb nocny. Mogą mieć trzy rodzaje jakości: wysoka, zwykła, podstawowa. Polecam oczywiście ustawić wysoką jakość zdjęć z zapisem na kartę pamięci. Dzięki temu możemy zrobić sporo fotek, z powodzeniem przeglądając je także na monitorze komputera czy publikując na swojej stronie internetowej. Jakość fotografii jest dosyć dobra a dzięki dużemu wyświetlaczowi robienie czy przeglądanie fotek na telefonie nie stanowi najmniejszego problemu. Z opcji mamy do wyboru również samowyzwalacz 10, 20 lub 30 sekund oraz dwukrotny zoom cyfrowy. Oprócz wspomnianych wcześniej aplikacji, biznesmen w terminalu znajdzie jeszcze szereg innych funkcji przydatnych mu na co dzień jak notatnik, kalkulator, konwerter walut i wielkości fizycznych, zegar z alarmem, dyktafon, lista spraw czy rozbudowany kalendarz którego główną zaletą jest oczywiście możliwość synchronizacji z aplikacją Outlook lub Lotus Notes. Należy pamiętać, że w telefonach opartych na systemie Symbian lista funkcji telefonu, może być dowolnie zmieniana przez samego użytkownika, który może instalować kolejne interesujące go pozycje. Nokia 6600 obsługuje Java MIDP w najnowszej wersji 2.0, dzięki czemu telefon jest kompatybilny z nowymi midletami tworzonymi specjalnie dla MIDP/CLDC 2.0. Nowa wersja interpretera Java pozwala wręcz konkurować z aplikacjami tworzonymi w języku C++, dzięki obsłudze łącza Bluetooth w grach kilkuosobowych czy obsłudze strumieniowego wideo i audio. Aplikacje z modeli 7650 czy 3650 także powinny działać na 6600, jednak wykorzystanie nowej wersji systemu operacyjnego może powodować, iż niektóre programy nie będą chciały działać tu poprawnie, zwłaszcza jeśli nie zostały napisane z wytycznymi dla platformy Series 60. W folderze Try&Buy użytkownik może zapoznać się z nowymi aplikacjami, które może potem nabyć. W testowanej Nokii znalazłem osiem takich programów: Photographer (rozszerza funkcjonalność wbudowanej kamery), VideoStudio M-Style (edycja plików wideo), WorldMate (zegar światowy, kursy walut i aktualna pogoda), WayFinder (mapki Zachodniej Europy z możliwością współpracy z GPS-em), QuickWord (wspomniany już wcześniej program do odczytu plików Word), SlovoEd Dictionary (słownik kilku języków), Zipman (obsługa plików z rozszerzeniem ZIP), Rocket Pinball (gra flipper) oraz Lemonade Tycoon (gra w której stajemy się producentem lemoniady. Oprócz tego w folderze Gry znajdziemy tradycyjna grę Snake oraz Mix Pix. Na koniec wspomnę tylko aplikacji Kodak Pictures i HP Print. Oba programy zostały stworzone przez partnerów Nokii a mają na celu w przypadku Kodak Pictures zintegrować telefon ze swoim portalem internetowym do publikacji zrobionych nim zdjęć. Natomiast aplikacja Print przygotowana przez firmę HP pozwala na wydruk zdjęć, wiadomości, kontaktów, notatek czy wpisów z kalendarza wprost z pamięci telefonu.
Bateria

Standardowy akumulator to ogniwo litowo-jonowe o pojemności 850 mAh. To ta sama bateria jaką znajdziemy w modelu 3650. Według danych producenta bateria umożliwia przeprowadzenie do 4 godzin ciągłej rozmowy lub do 240 godzin czuwania. Podczas testu telefon pracował około 3 dni – nie jest to może wynik imponujący ale z drugiej strony należy wziąć pod uwagę ogromny wyświetlacz, który z pewnością potrzebuje sporo energii.
Podsumowanie

Nie wspomniałem wcześniej o tak prozaicznych wydawałoby się rzeczach jak książka telefoniczna czy jakość rozmów. Wiadomo jednak, że w tak drogim modelu te funkcjonalności powinny być na najwyższym poziomie. I tak faktycznie jest. Książka telefoniczna umożliwia dowolną ilość wpisów, uzależniona jest jedynie od wolnej pamięci. Do każdego kontaktu można przypisać imię, nazwisko, firmę, stanowisko, kilka numerów telefonów, faks, e-mail, adres web, notatki i inne. Telefon przeznaczony jest dla klientów wymagających ale i z zasobnym portfelem. Klient biznesowy doceni to narzędzie nie tylko w codziennej pracy ale także w wolnej chwili dostarczając rozrywki. Cieszy również fakt, że urządzenie pracuje stabilnie – nie wiesza się, nie restartuje – co czasem miało miejsce np. w modelu 7650. Uważać należy tylko korzystając z górnego przycisku ON/OFF przy zmianie profilu. Zdarzyło mi się dwukrotnie, że zbyt długie naciśnięcie spowodowało wyłączenie się telefonu. Mimo kilku drobnych niedociągnięć telefon wart jest uwagi.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.strefa11.int.pl Strona Główna -> GSM Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Regulamin