Autor Wiadomość
Pivot
PostWysłany: Nie 14:35, 17 Gru 2006    Temat postu: 80. urodziny Marii Janion



Przyjaciele i uczniowie Marii Janion zapraszają na pełne niespodzianek 80. urodziny Pani Profesor, w poniedziałek, 18 grudnia o godz. 18:00 w warszawskiej redakcji „Gazety” przy ulicy Czerskiej 8/10.

Maria Janion, ur. w 1926 w Mońkach na Białostocczyźnie, historyk literatury, profesor w Instytucie Badań Literackich PAN.

Jej zainteresowania naukowe obejmują bardzo szerokie obszary: od literatury romantycznej po współczesność, od rozpraw metodologicznych po eseistykę i krytykę literacką. Początki jej działalności naukowej związane są z badaniami nad epoką romantyzmu (zwłaszcza krajowego oraz historią idei), która według Janion stanowi żywą tradycję współczesnej literatury polskiej. ważny wątek badań Janion stanowią rozważania metodologiczne, autorka postuluje nową hermeneutykę, tzw. "humanistykę rozumiejącą", pełniącą w społeczeństwie funkcje terapeutyczne. Jest inicjatorką wielu prac zbiorowych (m.in. z serii "Transgresje", "Galernicy wrażliwości", "Odmieńcy", "Osoby", "Maski") oraz redakcyjnych (m.in. "Obraz literatury polskiej XIX i XX wieku", "Literatura krajowa w okresie romantyzmu", serii "Biblioteka romantyczna"). Publikowała rozprawy naukowe i teksty krytyczne m.in. w "Pamiętniku Literackim", "Twórczości", "Tekstach" i "Tekstach drugich", "Ogrodzie".

Laureatka nagród polskich (m.in. Nagroda Wielka Fundacji Kultury za rok 1999; Nagroda im. K. Wyki, 2001) oraz zagranicznych (Nagroda Fundacji A. Jurzykowskiego w Nowym Jorku, 1980). W 1994 roku otrzymała doktorat honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego.

"To, że zajmuję się historią literatury, jest zapewne związane ze skłonnością do kolekcjonowania i do rozpatrywania pozostałych szczątków. Historia literatury stała sie dla mnie domeną szczególnego rodzaju zbieractwa, przy czym, chodziło nie tylko o to, by fakty gromadzić i jakoś je opisywać, ale także by tworzyć jakieś całostki historycznoliterackie." (Maria Janion)

Bibliografia: (wybór)
"Lucjan Siemieński, poeta romantyczny", Warszawa: PIW, 1955
"Zygmunt Krasiński, debiut i dojrzałość", Warszawa: Wiedza Powszechna, 1962
"Romantyzm. Studia o ideach i stylu", Warszawa: PIW, 1969
"Humanistyka: Poznanie i terapia", Warszawa: PIW, 1975
"Gorączka romantyczna", Warszawa: PIW, 1975
"Odnawianie znaczeń", Kraków: Wydawnictwo Literackie, 1980
"Czas formy otwartej: tematy i media romantyczne", Warszawa: PIW, 1984
"Wobec zła", Chomotów: Verba, 1989
"Życie pośmiertne Konrada Wallenroda", Warszawa: PIW, 1990
"Projekt krytyki fantazmatycznej. Szkice o egzystencjach ludzi i duchów", Warszawa: Polska Encyklopedia Niezależna, 1991
"Czy będziesz wiedział, co przeżyłeś", Warszawa: Sic!, 1996
"Kobiety i duch inności", Warszawa: Sic!, 1996
"Sprawa Stawrogina", Warszawa: Sic!, 1996
"Do Europy tak, ale razem z naszymi umarłymi", Warszawa: Sic!, 2000
"Żyjąc tracimy życie", Warszawa: WAB, 2001
"Wampir. Biografia symboliczna", Gdańsk: Słowo/obraz terytoria, 2004
"Niesamowita słowiańszczyzna", Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2006

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group